آلودگی دو طرفه در آسیب شناسی رفتاری

آلودگی دو طرفه در آسیب شناسی رفتاری
مجموع 5 از 6 رای

آلودگی دو طرفه در آسیب شناسی رفتاری

آلودگی دو طرفه در آسیب شناسی رفتاری

آلودگی دو طرفه زمانی اتفاق می افتد که شخص پیامهای «والدی» را بازنوازی می کند و با باورهای «کودک درون» آنها را تایید میکند و هر دوی اینها را با واقعیت اشتباه می گیرد. بعنوان مثال: 

(والد) «به آدمها نمی شود اعتماد کرد.» همراه می شود با

(کودک) «من هیچگاه نمی توانم به کسی اعتماد کنم.» یا،

(والد) «بچه ها را باید دید، نباید صداشون در بیاید» همراه می شود با

(کودک) «برای این که تو این دنیا بتوانم زندگی کنم باید صدام درنیاید.»

بعضی از نویسندگان معاصر تحلیل رفتار متقابل همه آلودگیها را دو طرفه می دانند. در نظر آنان، محتوای آلودگی دو طرفه شامل تمام باورهای مخرب و ناسالم کهنه و قدیمی است که شخص درباره خود و دیگران و همه جهان دارد. به زبان تحلیل رفتار متقابل اینها باورهای حک شده در پیش نویس زندگی آنهاست.

یک ورق کاغذ بردارید و عنوان آنرا چنین بنویسید. «من شخصی هستم که…» سپس دو دقیقه وقت صرف کنید و به تمام شکلهایی که فکر میکنید جمله را کامل کنید.

در پایان دو دقیقه، خود را در آرامش عضلانی قرار دهید، نفس عمیقی بکشید و برای لحظاتی به اطراف اتاق بنگرید. به شکل عمودی و متعادل روی صندلی بنشینید تا بتوانید به «بالغ» خود بروید. هر دو پای خود را صاف روی زمین قرار دهید. حال آنچه را که نوشته اید نگاه کنید. برای هر یک از جملات ببینید آیا این بیانی از واقعیت است یا آلودگی «کودک».

اگر تشخیص می دهید که هر یک از جملات درباره خودتان از آلودگی «کودک» سرچشمه می گیرد. فکر کنید که واقعیت مطلب چیست. کلماتی که نشاندهنده آلودگی «کودک» هستند به جای آنها کلمات بالغانه جدید بگذارید. برای مثال اگر نوشته اید:

«من آدمی هستم که با هیچکس نمی توانم کنار بیایم.»

می توانید این را خط بزنید و به جای آن جمله زیر را بنویسید.

«من باهوش و صمیمی هستم و خیلی خوب می توانم با دیگران کنار بیایم.»

تمام جملات مربوط به آلودگی «کودک» را به همین ترتیب تغییر دهید. حال ورق کاغذ دیگری بردارید. دو دقیقه وقت بگذارید و تمام پیامها و باورهایی را که از والدینتان و یا جانشین آنان شنیده اید یادداشت کنید.

مثل دفعه قبل در وضعیت «بالغ» قرار بگیرید. فهرستی را که از پیامها و باورهای «والدی» تهیه کرده اید مرور کنید. ببینید آیا هر یک از اینها بیانی از واقعیت است یا آلودگی «والد»، اگر تشخیص می دهید هر یک از آنها را باید تغییر دهید و با واقعیت تطبیق کنید، آنها را خط بزنید و کلمات جدیدی را جایگزین کنید. برای مثال اگر این جمله را نوشته اید:

«اگر در وهله اول موفق نشدی، بارها و بارها تلاش کن.»

آنرا خط بزنید و در عوض بنویسید:

«اگر در وهله اول موفق نشدی، آنچه را انجام می دهی تغییر بده تا موفق شوی.»

این تمرین هم سرگرم کننده و هم مفید است. می توانید در اوقات فراغت آنرا انجام دهید.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن