آسان بگیرید

آسان بگیرید
مجموع 5 از 2 رای

آسان بگیرید

آسان بگیرید

روزی همسرم گفت: “این یک لطیفه ی بسیار عالی است.” اشاره ی او به این امر بود که هر دوی ما ساعات زیادی را صرف منظم کردن خانه، کنار گذاشتن وسایل، سازمان دادن به خانه و امور دیگر می کنیم؛ اما علی رغم دلاوری ها! و تلاش های منسجم مان، به نظر می رسد که داریم عقب عقب می رویم.

نه، اشتباه نکنید. ما بی کفایت نیستیم. هر دوی ما در تمیز و منظم نگه داشتن امور و وسایل، تقریبا ماهر و کارآمد هستیم. فرزندان ما مانند سایرین، دوستانی دارند. زمانی که همسرم مشغول نظافت صندوق خانه بود، یکی از دوستان آنها با کفش کثیف، رد پای خود را روی زمین آشپزخانه بر جا گذاشت. در همین هنگام بچه های دیگر سعی می کردند چیزی را از صندوق بیرون آورند که ناگهان، باااام، نصف عروسک ها، روی زمین ریخت.

همزمان با آن، من در اتاق شیروانی چیزهایی را داخل جعبه می گذاشتم که ناگهان پایم محکم به زمین خورد و سوراخی بزرگ در سقف اتاق طبقه ی پایین ایجاد کرد. به نظر می رسید که یکی از آن روزهاست! بی تردید شما نیز تجربه ی مشابهی داشته اید. در چنین مواقعی تمایل به جدیت و ناراحتی تشدید می شود.

یکی از روش های موثر در مقابله با این مشکلات و سختی ها، عقب نشینی از موقعیت موجود و نگریستن به موضوع به طریق فکاهی و طنز آمیز است. همانطور که همسرم اشاره کرد “اگر شخص پنهانی این صحنه را تماشا می کرد، از خنده بیهوش می شد.” این همان نکته ای بود که هر دوی ما با بیان آن احساس سبکی می کردیم.

آیا این بدان معناست که ما به هرج و مرج بی تفاوت هستیم؟ مسلما اینطور نیست. هر دوی ما، خانه ای تمیز و منظم را ترجیح می دهیم. بارها پیش آمده است که بر محیط اطراف خود هیچ کنترلی ندارید. گاهی افراد زیادی در محیط زندگی شما هستند یا اتفاقات بسیاری رخ می دهد یا با کمبود وقت یا هرچیز دیگر مواجه می شوید.

منظور من این نیست که هیچ تلاش و کوششی نکنید، بلکه به یاد داشته باشید که فقط یک انسان هستید و کنترل همه ی اینها خارج از توان شماست.

هنگامی که کوشش می کنید جنبه فکاهی و طنز آمیز تلاش های بی ثمر خود را مشاهده کنید، احساس فشار و سنگینی ناشی از این امر که باید کامل باشید یا خانه ای کامل داشته باشید، در شما کاهش می یابد. به جای آنکه در اثر احساس درماندگی از این همه کاری که باید انجام دهید، به هم بریزید، باید بتوانید با درک حقیقت آرامش پیدا کنید.

حقیقت این است که حتی اگر آخرین گردگیری را انجام دهید، احتمالا طی یکی دو روز آینده مجدد خاکی خواهد شد. مزاح، خانه ی شما را تمیز و منظم نمی کند، بلکه صرفا دید و احساس بهتری به شما می دهد. این امر به شما یادآوری می کند که بدون کاستن از اهمیت کارها و مسئولیت های خود، آنها را خیلی جدی نگیرید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن