چه موقع عدم قاطعیت بهتر از قاطعیت است؟

چه موقع عدم قاطعیت بهتر از قاطعیت است؟
مجموع 5 از 2 رای

قاطعیت

چه موقع عدم قاطعیت بهتر از قاطعیت است؟

در مطلب زیر با چند مثال توضیح دادیم که گاهی اوقات با عدم قاطعیت نتایج بهتری خواهیم گرفت، که قابل تعمیم به سازمان‌ها و افراد در موقعیت‌های متفاوت است.

اول: وقتی احساس کنید طرف مقابل در مخمصه افتاده است. مثلاً وقتی در رستوران شلوغی هستید و می‌دانید که پیشخدمت این رستوران تازه کار است، می‌توانید بعضی از ضعف‌های او را نادیده بگیرید(او به کسی که بعد از شما آمده زودتر رسیدگی می‌کند). در این حالت نباید قاطعیت نشان داد، زیرا او قصد پایمال کردن حق شما را نداشته است، نشان دادن قاطعیت استرس او را بی جهت می‌افزاید. در این حالت ممکن است به مشکلاتی که میان شما و او وجود دارد موقتاً بی اعتنایی کنید.

دوم: هنگام تعامل با شخص بسیار حساس؛ هرگاه احساس می‌کنید قاطعیت شما موجب گریه کردن یا حملۀ شخص به شما می‌شود، بهتر است قاطعیت نشان ندهید، بخصوص اگر این ((اولین و آخرین برخورد)) شما با وی باشد.

سوم: هنگامیکه متوجه اشتباه خود شده‌اید. برای مثال پس از ارتکاب به تخلفات رانندگی، بهتر است در برابر مأمور پلیس قاطعیت نشان ندهید. در این وضعیت معذرت‌خواهی احتمال کسب نتایج مثبت را می‌افزاید. به جای اینکه در صدد اصلاح یا توجیه عمل خود برآیید، با کمال خونسردی به اشتباه خود اعتراف کنید. باید در نظر داشت که همیشه عدم قاطعیت مناسب نیست. معمولاً عدم قاطعیت مستمر، ناگهان به پرخاشگری مبدل می‌شود و فرد احساس می‌کند دیگر طاقت ندارد مورد سوء استفاده قرار گیرد و دیگران او را نادیده بگیرند.

بنابراین بهتر است از همان ابتدای تعامل اجتماعی قاطعیت نشان دهید.

چهارم: هنگامی که با افراد سلطه‌جو و اصلاح نشدنی مواجه هستید. گاهی با افرادی مواجه هستید که کنار آمدن با آن‌ها دشوار است. کمترین مقدار قاطعیت در برابر این اشخاص در هر زمان و مکان، واکنش‌های منفی آنان را در پی دارد. برخی از افراد به قدری رفتارشان ناخوشایند است که ارزش برخورد کردن با آن‌ها وجود ندارد و گاه سودی که عاید می‌شود در مقایسه با ارزش ناراحتی که از آن ناشی می‌شود، بسیار کمتر است.

(منبع: رفتار سازمانی مثبت تألیف دکتر علی نصر اصفهانی و مهدی نصر اصفهانی)


دیدگاه بگذارید

با خبرم کن
avatar
امین

خیلی عالی!!!

وحید خسروی

این مطلب خیلی عالی و کاربردی هست ، به همه پیشنهاد میکنم که این مطلب را مطالعه نمایند

آرزو کریمی

اگر در رفتارهای اجتماعی این موارد را رعایت کنیم خیلی از پرخاشگریهای اجتماعی بروز نمیکنه چه در محیط کار چه جاهای دیگر

معین

خیلی آموزنده بود. متشکرم

یونس بقایی مقدم

بسیار عالی . قاطعیت خوبه البته در هر موقعیتی بهتره بسنجیم که قاطع باشیم یا خیر

در حال حاضر کتابی به نام کد نویس تمیز و میخونم که به کرات درباره قاطع بودن در مورد زمان تحویل پروژه صحبت می کنه.
چند فصل اول این کتاب و به همه دوستان حتی کسانی که برنامه نویس نیستن پیشنهاد می کنم بخونن

wpDiscuz