قانون انباشته

قانون انباشته
مجموع 5 از 1 رای

اشخاصی که وارد کسب و کار می شوند، به خوبی می دانند که ارزشمندترین ابزاری که در اختیار دارند زمان است و استفاده بهینه از زمان و انتخاب درست امور آنها را به جلو سوق خواهد داد. صاحبان مشاغل بزرگ همیشه مطالبی در مورد مدیریت زمان داشته اند و خودشان یکی از مهمترین دلایل موفقیتشان را مدیریت صحیح زمان و انجام به موقع کارها می دانند. مدیریت صحیح زمان قوانین و بخش های مختلفی دارد که یکی از این قوانین، قانون انباشته است.

قانون انباشته اعلام می کند که شما هر کاری که در این دنیا انجام می دهید نهایت مثبت است یا منفی، یعنی برای شما ارزش ایجاد می کند یا از ارزش های شما می کاهد. برای دانستن اینکه کدام کارها مثبت هستند و کدام یک نیستند، جدول چهار بخشی تعریف می شود که هر بخش آن میزان اهمیت کار ها را نشان می دهد.

 

بحرانیمهم وضروری
برگشت چک , شب امتحان درس خواندن , سوختن غذا ، پر کردن روغن ترمز ماشینجمع آوری پول برای چک , جمع کردن اطلاعات , درس خواندن
سریال دیدن , بازی به مدت کوتاه , اخبار دیدنچند بار اخبار دیدن , ۵۰ بار تکرار سریال را دیدن , دائماً بازی کردن
غیر مهم وضروریغیر مهم و غیر ضروری

 

برای اینکه به انباشته های خود اضافه کنیم، اکثر کارهای خود را به بخش مهم و ضروری باید اختصاص دهیم. حتماً امور غیر مهم و غیر ضروری را از زندگی خود حذف کنیم، چون این همان بخش انباشته های منفی ما هستند. در واقع کاهنده زمان می باشند و همچنین قسمت پایین سمت راست یعنی بخش غیر مهم و ضروری را به حداقل برسانیم. همچنین شما اگر امور مهم و ضروری را به موقع انجام دهید همیشه بخش بحرانی خالی خواهد داشت. پس حتماً و همیشه اکثر زمان را به امور مهم و ضروری اختصاص دهید تا اولاً تبدیل به بحران نشوند ثانیاً به انباشه های خود بیافزایید و زمان کمی را به امور غیر مهم و ضروری اختصاص دهید.

برای اینکه مدیریت بهتری در زمان خود داشته باشید، حتماً در طول روز اموری که انجام می دهید را یاداشت کنید و آخر زمان کاری آنها را در جدول چهار بخشی قرار دهید، با استفاده از جدول کارهای اضافه (غیر مهم و غیر ضروری) را از امور روزانه خود حذف کنید و بیشتر وقت را به امور مهم و ضروری اختصاص دهید. همچنین اگر اول وقت امور روزانه ی خود را یاداشت می کنید، حتماًدر جدول قرار دهید. سپس بر اساس اولویت اقدام به انجام امور کنید.

براساس این اولویت بندی قطعاً انباشته های مثبت و مفیدی خواهید داشت.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

با خبرم کن
avatar
اصغر ملایری
مهمان

خیلی مطلب مفیدی بود

معین علیزاده
مدیر

جناب ملایری، از اینکه پس از مطالعه مطلب نظر خود را در این رابطه بیان کردید از شما سپاسگزاریم.

wpDiscuz